Polak – katolik

Józef Bem, Józef Piłsudski, Stefan Żeromski, Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Stefan Starzyński, Andrzej Frycz-Modrzewski, Adam Małysz, Jerzy Pilch.
To tylko kilka z znanych nazwisk. Co je łączy? Czy to może przynależność polityczna? Wszyscy byli Polakami, wszyscy byli wybitni w swoich dziedzinach. Zyskali rozgłos i sławę i to w czasach, gdy media jako takie nie istniały.

Mam tu na myśli głównie Reja, Kochanowskiego i Frycza Modrzewskiego. Te osoby łączy przynależność wyznaniowa, zwana ogólnie protestantyzmem. Ciężko przełknąć taką wiadomość w kraju, gdzie powszechna jest opinia, że dobry Polak, to katolik. Jest to zgoła nieprawda. Tych kilka osób zasłynęło swoim talentem i niesamowitym zaangażowaniem w swoje dzieła. To że byli protestantami chyba jest dla niektórych z was szokiem, ale tak jest. Ciekawe, że prawda ta jest skrzętnie ukrywana w wszelkich podręcznikach historii, szczególnie tej szkolnej, które to zmieniają się tyle razy, ile zmienia się ekipa za sterem.
Zupełnie zapomniany i niedoceniany jest tutaj Jan Łaski, który nabrał doświadczenia w edukacji u boku Kalwina i sam założył w Pińczowie zbór kalwiński oraz szkołę przykościelną. W swoim czasie była ona znana w całej Polsce. Dziwne, że szkoła milczy na ten temat.
Inny przpadek – Andrzej Frycz- Modrzewski. Facet mający łeb na karku pisze dzieło „O poprawie Rzeczypospolitej”. Polecam lekturę tej książki. Szczególnie w całości odsłania ona tragiczny obraz ówczesnej Polski z czarnymi rządami kleru i kumającej się z nim szlachty. Podaje recepty na naprawę państwa, które do dzis nie straciły na aktualności.
Nie ulegaj więc medialnemu pewnikowi i plotkom, że dobrym Polakiem może być tylko katolik. Ta plotka jest stosunkowo młoda ale niestety bardzo silnie oddziaływująca na myślenie. Warto czasem zastanowić się nad tym, czy „moja religia” to najlepsza rzecz na świecie.

Reklamy

14 komentarzy do “Polak – katolik

 1. Pingback: www.wpigulce.net

 2. Seba

  A jaki to ma związek z Małyszem?

  Kto mówi że jedynie Katolik to dobry Polak?

  Jak to sie ma do szacunku okazywanego innym religiom przez JP2?

 3. pingwin Autor wpisu

  Małysz należy do kościoła luterańskiego (ewangelicko- augsburskiego). Dlatego jest protestantem.
  „Dobry Polak to katolik”. Taka opinia krąży po Polsce. Jest zakuta w głowach rodaków. Tymczasem wielu znanych Polaków katolikami wcale nie było.
  Nikt tu nie mówi o braku szacunku do religii.

  JP2 brzmi podobnie do MP3 🙂

 4. didixi

  A jednak ja sama znam dwójkę młodych ludzi, którzy zmienili wiarę, na protestantyzm. Znam też kolejnego młodego człowieka, który się przymierza… Jak tak dalej pójdzie, to Polski kościół będzie musiał zweryfikować swoje statystyki… Podoba mi się twój blog. Dzięki, że wpadłeś…

 5. Maciek

  Wooow – zaskoczyles mnie ! Nie wiedzialem ze az tylu z nich bylo protestantami.

  A propos historii – Jan III Sobieski uratowal Europe i Chrzesciajanstwo przed Islamem !

 6. eD

  Premier Buzek też jest protestantem.
  Zdaje się, że dziś retoryką „dobry Polak” = „katolik” posługują się zwolennicy moherowej koalicji.

 7. didixi

  Pingwin, moje dzieci są katolikami. Jeszcze – jak długo? Może zawsze. Ja też całe życie byłam targana wątpliwościami i nigdy się nie zdecydowałam na zmianę wiary, ale też „dobrą katoliczką” (vide ślepo posłuszną) nie jestem i zdaję sobie z tego sprawę. Młodzi są bardziej bezkompromisowi, bardziej uczciwi – dlatego odchodzą.

 8. Maciek

  didi zgadzam sie – mlodzi sa bezkompromisowi i szukaja prawdziwego doswiadczenia Boga. Nie chca namiastki. A wolanie jest gleboko w kazdym czlowieku.

 9. drabina

  Tak samo jak niektórym jest sobie trudno wyobrazić – a raczej przyjąć do świadomości, to że znaczna część, wybitnych, artystów, pisarzy, muzyków, intelektualistów to byli wszelkiej maści lewicowcy, socjaliści, postępowcy, społecznicy…

  Dajmy na to pisarzy: Adam Mickiewicz – socjalista pisujący do Tribune des Peuples (Trybuna Ludu)
  Juliusz Słowacki – bliski przyjaciel Michała Bakunina
  Eliza Orzeszkowa – Socjalistka, feministka
  Stefan Żeromski – socjalista
  Maria Konopnicka – prawdopodobnie socjalistka
  A literatura okresu międzywojennego została zdominowana przez literaturę społeczną (szczególnie lata 20-te) tworzoną raczej przez lewicowych artystów.

 10. eD

  Nasuwa się pytanie, czy intelektualizm to synonim socjaldemokratycznego myślenia, czy nie? Kiedyś w jednej z nieistniejącej już audycji radiowej „Masala” gość powiedział, że ktoś taki jak prawicowy intelektualista nie istnieje, a jedynie może być prawicowym ekspertem od czegoś.

 11. Michał

  Lepie być sługą Pana Jezusa Chrystusa niż „Katolik” lub „Protestant”! „Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, weźmie swój krzyż i IDZIE ZA MNĄ” Mk 8,34.

 12. Roman vel Absolutnie

  Zgadzam się z Michałem. Można podążać za Jezusem zarówno będąc protestantem, katolikiem, jak i prawosławnym.

  Co do tematu notki… nie zauważyłem, żeby podręczniki jakoś szczególnie przemilczały przynależność wyznaniową Reja czy Frycza-Modrzewskiego. O tym, że wszystkie wymienione przez Autora postaci były protestantami, dowiedziałem się właśnie w szkole – w podstawówce lub gimnazjum (nie pamiętam już, czy z podręczników, czy z wypowiedzi nauczycieli).

 13. pingwin Autor wpisu

  To widzisz ja w szkole się nie dowiedziałem o nich.
  Romek- skąd takie stwierdzenie, że można podążać za Jezusem będąc katolikiem czy prawosławnym czy nawet protestantem? Wyjaśnij mi to…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s