Patrioci – czy istnieją w Polsce

Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna) ? postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

Tak mówi Wikipedia. Co z tego ideału zostało w nas- Polakach? Czy warto być patriotą w dzisiejszych czasach?
Masa pytań się rodzi na ten temat. Może wogóle nie warto zajmować się tym tematem?
Do napisania tego wpisu skłoniła mnie trochę sprawa masowej emigracji Polaków, o której pisałem kiedyś.
Zacząłem prawie jak Pospieszalski:-).
Osobiście bardzo dawno nie słyszałem w zwykłej rozmowie z kimś tego słowa – „patriota”. Chyba ostatnio było to na polskim w szkole, przy okazji lektur z cyklu obowiązkowych.
W nie tak dawnych czasach, szczególnie ucisku dla narodu, słychać było dużo o patriotyźmie. Zabory, wojny, komunizm odcisnęły, co by nie mówić swoje piętno. Nawet nie tak dawna „transformacja ustrojowa” też dawała okazję do wykazania się patriotyczną postawą. Przez transformację rozumiem zmianę socjalizmu sowieckiego na socjalizm europejski, który mamy teraz, a który ustalono przy okrągłym stole. Słychać było o bohaterach narodowych w stylu Wałęsy albo innego Michnika czy Kuronia. Czy robili dobrze, czy źle to temat na inny wpis, ale stereotyp Polaka jako walczącego z kosą na sztorc patrioty siedzi w naszych polskich głowach do dziś.
Ciśnie się pytanie „czy warto było” być patriotą. Walczyć z okupantem, narażać często życie dla Polski? Na pewno, ale stwierdził bym, że dużo z tych wysiłków jest dzisiaj marnowana.
Marnujemy, a konkretnie rządzący nami marnują, wysiłki przodków robione po to, aby nam dać w prezencie coś, co nazywa się wolnością. Tutaj dochodzimy do istotnej kwestii. Mianowicie (to moja opinia) wszelkie wysiłki patrioty powinny być nakierowane właśnie na wolność. Pielęgnowanie kultury i tradycji narodowych wydają się tutaj mało ważne w obliczu swobody, jaką powinien się charakteryzować sprawiedliwie rządzony kraj.
Cechy patriotyczne przejawia właśnie ten, kto o wolność walczy. Mam tutaj na myśli wolność gospodarczą, religijną i osobistą. Każdy powinien mieć prawo do robienia z sobą co chce. Wolność nie oznacza swawoli jak to Owsiak głosi – „róbta co chceta”, ale wolność w decydowaniu i ponoszeniu konsekwencji tych decyzji.
Niestety polskie państwo tej wolności daje bardzo mało. Dlatego każdy, kto czuje w sobie patriotę powinien walczyć o wolność, a szczególnie gdy jest prawdziwie wierzącym.
Co jest prawdziwym źródłem wolności? Odpowiedź- Pan Jezus Chrystus. On prawdziwie wolnym może uczynić każdego kto weń uwierzy.

A przetoż jeźli was Syn wyswobodzi, prawdziwie wolnymi będziecie. Jana 8:36

Czy jestem patriotą? W rozumieniu wikipedycznym na pewno nie. W rozumieniu biblijnym zdecydowanie tak, z tym że moją ojczyzną, której cele przedkładam nad własne jest niebo.

Aleć nasza rzeczpospolita jest w niebiesiech, skąd też zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa. Filipian 3:20

Reklamy

3 komentarze do “Patrioci – czy istnieją w Polsce

  1. buńcia

    Niestety, trudno jest walczyć o wolność tym, którzy nie znają smaku prawdziwej wolności w swoim życiu. Nasz naród to naród niewolników – taką mamy mentalnośc i taką naturę. Lubimy, jak inni za nas decydują – mamy na kogo narzekać. Ostatnio słyszałam burzliwą dyskusję paru pijaczków o polityce. Jak narzekali na nasz rząd, jak wytykali głupotę i absurd polskiego prawa! Jak to oni by lepiej zrobili, przecież to takie proste! Ale nie zrobią, wolą być niewolnikami swojego nałogu i swojego państwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s