Protestanci są wśród nas

Protestant, to ktoś mający swoje korzenie w reformacji. Większość Polaków wie co to takiego reformacja, ale udają, że nie wiedzą.
Po co Luter się buntował przeciw Rzymowi, skoro mu w habicie było dobrze no nie? 🙂
Reformacja wybuchła na skutek rażącego nadużywania przez biskupów i papieża władzy, jaką mieli w owym czasie. Dochodziło do licznych absurdów jak sprzedaż odpustów, a nawet miejsc w niebie.
Niedawno odkryłem, że nawet w małych miejscowościach w Polsce a nawet na wsiach są protestanckie zbory!
Byłem zaskoczony, że obok mojej rodzinnej miejscowości jest zbór. Dowiedziałem się o tym jeszcze w innym miejscu Polski przy okazji spotkania z swoim krajanem. Tak więc nieprawdą jest, że w Polsce 90% to katolicy. Ja bym powiedział, że na moje oko to „prawdziwie wierzących” katolików jest jakieś 20%, 10-20% protestanci a reszta kompletny ateizm i pochodne.
Przeciętny Polak nie ma zielonego pojęcia co znaczy protestantyzm. Otóż protestantyzm to termin pochodzący od protestu złożonego przez luteranów 6 księstw i 14 miast w 1529 roku podczas sejmu w Spirze przeciw uchwale zabraniającej przechodzenia na luteranizm. Mowa o Niemcach oczywiście.
Tak więc określenie „protestant” wywodzi się z reformacji.
Ważniejszą rzeczą niż zaszufladkowanie kogoś jako protestanta lub nieprotestanta jest to czy jest on chrześcijaninem czy nie. Chrześcijaninem można zostać tylko przez wiarę z łaski Bożej.
Stosując matematyczne porównanie: każdy chrześcijanin może być (jest) protestantem, ale już nie każdy protestant może być (jest) chrześcijaninem.
Szufladkowanie ludzi do ludzkich kategorii zawsze jest złe. Biblia nigdzie nie mówi i nie nakazuje nazywać się „protestanci”. To termin wypracowany przez tradycję luterańską. Nie pochodzi w żaden sposób z Pisma Świętego. Dlatego byłbym ostrożny w szybkim nazywaniu się lub kogoś protestantem, ponieważ termin ten może określać również grupy lub osoby niekoniecznie będące chrześcijanami.

Reklamy

12 komentarzy do “Protestanci są wśród nas

 1. luteranin

  Witam!
  Statystycznie protestantów (np. kościoły: ewangelicko-augsburski, metodystyczny, reformowany, zielonoświątkowy, baptystyczny) w Polsce jest chyba ok. 300 tysięcy. Tak mi się przynajmniej wydaje. Dla mnie ważniejsze od tego, jak kto się chce nazywać jest to, w co, a raczej Kogo wierzy. Dla mnie najważniejsze to być chrześcijaninem, czyli osobą wierzącą i podążającą za Chrystusem.
  Zasadniczą cechą łączącą tzw. protestantów jest wiara w usprawiedliwienie z łaski przez wiarę w Chrystusa:
  „Usprawiedliwieni wtedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa”
  List do Rzymian 5/1

  Słusznie zauważyłeś, że prawdziwie wierzących jest tak naprawdę niewielu i tak w zasadzie to tylko oni są chrześcijanami. O całą resztę powinniśmy się głęboko modlić.
  „Pójdź do Jezusa, dziś jeszcze czas. usłysz głos Jego, nie bądź jak głaz…” 🙂

  Pozdrawiam
  Marek

 2. pingwin Autor wpisu

  Protestantyzm jest u nas rzeczywiście mało popularny. To zapewne wynik kontrreformacji no i tego, że mamy w kraju jedną dominującą religię.
  Masz rację, że usprawiedliwienie jest możliwe tylko przez wiarę, bo tak mówi Pismo.
  Pozdrawiam również

 3. Kazimierz

  No cóż marna to prawda, ale prawda mam nadzieję, wyzwalająca do modlitwy o nasz kraj.

  Wołajmy do Boga o nawrócenie dla naszych bliskich, dalekich i wogóle Polaków.
  Pewnie trudno byłoby aby przebudzenie przyszło od protestantów (oczywiście od Boga przez) a więc pewnie przyjdzie przez KRK, dlatego tym bardziej trzeba się modlić o przebudzenie w stulu Gedeona.

  Dobry bóg ma w sercu nasz kraj zapewne, ale kraj póki co tonie w pogaństwie i w pseudochrześcijństwie.

  Zauroczeni sobą katolicy, nie widzą potrzeby nawócenia naszego kraju, oni raczej twierdzą, że Polska to kraj w którym jest tak wielu chrześcijan, natomiast prawda jest tragiczna.

  Wołajmy do Boga o wylanie Jego Ducha, pozdrawiam kJ

 4. Krzysztof

  Pozdrawiam wszystkich chrześcijan. Też uważam, ze za dobre uczynki nie ma zbawienia, gdyż”Wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej” Rzym.
  Jetem ewangelikiem, ale protestanci, tacy, którzy wierzą z Łaski przez Wiarę to zielenoświatkowcy, baptyści , metodyści, kalwinisci czyli ewangelicy reformowani, anglikanie, adwentysci. Ja jestem luteraninem, czyli ewangelikiem augsburskim. Pozdrawiam Braci katolików i prawosławnych i-specjalnie- protestantów.

 5. Mat

  Dwóch Indian nawróconych, jeden katolik, drugi metodysta, spotkało się i poczęli się sprzeczać o to, która religia jest prawdziwą, katolicka czy protestancka. Nareszcie uradzili, że ta religia musi być prawdziwą, która ma najdłuższy pacierz. Postanowili na miejscu zrobić próbę. Katolik ukląkł, wyciągnął różaniec i począł się modlić. Protestant odmówił Ojcze nasz i Skład Apostolski i – skończył, nie wiedząc, co dalej odmawiać. Widząc, że towarzysz jego wciąż jeszcze się modli, rzekł wreszcie zniecierpliwiony: „Skończ już! widzę, że macie prawdziwą religię, bo macie najdłuższy pacierz..

  🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s