Narzekanie dziennikarzy obywatelskich

Istnieje w Internecie coś takiego jak „dziennikarstwo obywatelskie”. Jest to forma pisarstwa, która ma służyć „interesowi społecznemu”. Co to jest ten „interes społeczny” nikt nie wie, ale nie przeszkadza to pisać dla niego. Dziennikarstwo to ma to oczywiście swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Do plusów dodatnich można zaliczyć m.in. to, że dziennikarz – amator może pisać więcej i szczerzej na dowolny temat niż miałby to robić w poważnej gazecie.
Mamy w polskim Internecie kilka portali, gdzie teoretycznie każdy może umieszczać swoje artykuły. Przykładem portalu parającego się taką działalnością jest interia360.pl. Wybrałem go do opisania tutaj nieprzypadkowo, ponieważ ciągle znajduję tam artykuły na tematy związane z religią, religijnością oraz „wiarą”.
Przejawia się to głównie pod postacią narzekania na kler i jego działalność. Czy to dobrze?
Wydaje mi się, że jak każdy kij ma dwa końce, tak przypadek Interii360 też. Jeden koniec kija to negatywna strona narzekania, która jak zawsze jest bezsensownym biadoleniem „jak to nam – Polakom jest źle”. Z takiego narzekania nic oczywyście konstruktywnego nie wynika, nie idzie za tym żadne konkretne działanie. Ja rozumiem narzekanie jako konstruktywną krytykę z podsumowaniem spostrzeżeń w postaci konkretnych wniosków w konkretnych sprawach. Za tymi wnioskami oczywiście powinny iść działania eliminujące przyczynę narzekania, a przynajmniej próby poprawy sytuacji. Przecież nie wszystko da się naprawić. To właśnie jest ten drugi koniec kija.
Już służę przykładami.
Komunia
To najbardziej rzucający się w oczy temat. Pisarze narzekają, że podczas tych uroczystości panuje przepych i ekstrawagancja, że proboszcz „za dużo bierze”, a dzieciaki i tak nie wiedzą o co chodzi. Dziecko pytane po co przyszło odpowiada – „pomodlić się i po kasę!”.
Antykoncepcja
W artykule autor chce pisać do papieża i biskupów katolickich petycję o to żeby pozwolili im używać prezerwatyw, których i tak normalnie większość z nich używa. Rację można mu przyznać, bo nie ma żadnej różnicy między naturalną a sztuczną antykoncepcją. Ale…
Drodzy katolicy. Jeżeli chcecie być dobrymi katolikami, to musicie wypełniać wszystkie nakazy i zakazy tej religii!! Jeżeli wam się nie podoba coś w nauce waszego kościoła, to nikt was tam na siłę nie trzyma!
Takich kwiatków jest tam oczywiście więcej, a moralno – religijne oblicza dziennikarstwa obywatelskiego można tam spotkać na każdym kroku. Z jednej strony to dobrze, że ludzie mogą wyrazić swoją opinię na religijne tematy. Nie da rady pogadać o tym z sąsiadem, ciocią czy wujkiem, nie mówiąc już o księdzu, bo każdy z nich wyklął by albo gotowy był spalić na stosie za prezerwatywę, albo krytyczne uwagi nt. komunii. Internet daje takie możliwości. Tutaj można na przekór wszystkim dewotkom i klerowi opublikować własne zdanie. I prawidłowo.
Problem w tym, że kler i tak zrobi co zechce. Nie pomogą petycje do papieża. On jest „władzą” i nie musi was słuchać.
Przy publikacji religijnych artykułów wychodzi prawda o ludziach, a konkretnie ich religijna obłuda. Kościół zakazuje im stosowania prezerwatyw, ale mało kto się tym zakazem przejmuje. Co tam na biskup będzie nakazywał.
Antyweb słusznie zauważa, że dziennikarstwo obywatelskie może mieć niewiarygodne źródła. Jest to prawda, ale nie w przypadku religii katolickiej. Z nią styka się większość Polaków. Nie potrzeba tutaj sprawdzania źródeł, bo te źródła to życie milionów rodaków z podobnymi problemami.
Moim skromnym zdaniem, mimo swoich wad, dziennikarstwo obywatelskie ma przyszłość, ponieważ mniej lub bardziej, ale ma niezależność od skomunizowanych i sterowanych przez wścibskie polskie państwo mediów z koncesji. Argument zaś o tym, że w Interii360 lub Wiadomościach24 ktoś z redakcji steruje tekstami jest słaby, ponieważ jeśli komuś nie podobają się wielkie portale obywatelskie, może założyć swój – niezależny.

5db3d4c79698d9ede8fd4318223c0f82

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s