Dzień bez przekleństw

Dzisiaj, 17 grudnia przypada Dzień Bez Przekleństw. Domyślam się tylko na czym polega – pewnie na powstrzymywaniu się od przeklinania. Przez cały rok się przeklina jak szewc, a akurat tego jednego dnia panuje atmosfera powszechnej życzliwości. Nie wierzę w to. Nic po tym, że tylko jednego dnia w roku się nie przeklina.
Przekleństwo w znaczeniu takim jak używa się obecnie w Biblii nazywa się „plugawa mowa”. Pismo ostrzega wierzących przed mówieniem takich rzeczy. Każdy mieniący się wierzącym w Jezusa Chrystusa powinien wystrzegać się przekleństw.

Żadna mowa plugawa niech z ust waszych nie pochodzi; ale jeźli która jest dobra ku potrzebnemu zbudowaniu, aby była przyjemna słuchającym. List do Efezjan 4:29

Niestety do przekleństw używanych w świecie zalicza się też wzywanie imienia Bożego na daremnie. Praktycznie traktowane jest to na równi z przekleństwami „łacińskimi”.
Czy powstrzymujesz się od przekleństw tylko w ten dzień, czy też przez cały rok? Jaki masz stosunek do przeklinania?

Reklamy

2 komentarze do “Dzień bez przekleństw

  1. Przemysław

    Nie miałem pojęcia, że istnieje Dzień Bez Przekleństw. Nie wiedziałem też, że zjawisko „plugawej mowy” zostało zidentyfikowane i napiętnowane w Biblii. Nie wiem, skąd wzięła się potrzeba przekleństw w języku (ale zaraz zgoogluję i może się dowiem). Sam staram się nie przeklinać, bo jakoś czuję, że jest to nie w porządku. Mimo, że jestem zdeklarowanym ateistą, (a może „ponieważ jestem”?) staram się nie wzywać imienia Bożego nadaremnie. Na pewno mógłbym znaleźć argumenty za używaniem przekleństw w pewnych przypadkach, ale generalnie uważam, że nieprzeklinanie oddala nas gatunkowo od małp.

  2. pingwin Autor wpisu

    Też do wczoraj nie wiedziałem o istnieniu tego dnia. Dowiedziałem się przypadkiem. Co do biblii, to wyjaśnia ona wiele spraw, o których ludzie nie mają pojęcia i nie dotyczy to tylko spraw takich jak przekleństwa. Moim zdaniem nie można usprawiedliwiać przeklinania.
    Przeklinanie wzięło się ze złej ludzkiej natury, skłonnej do grzechu, czyli złego i niesprawiedliwości. Nie ma innego wytłumaczenia.
    p.s. Małpy zostaw w ZOO 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s