Ankieta wyznaniowa – wyniki

Zakończyłem ankietę wyznaniową. Głosowało 50 internautów. Wszystkim serdecznie dziękuję za oddanie głosu. Tym bardziej, że Wasze głosy są dla mnie cenne, bo dowiedziałem się kto mnie czyta.

Wyniki ankiety

Katolik – 38%(19 głosów)
Chrześcijanin ewangeliczny – 36%(18 głosów)
Protestant – 14%(7 głosów)
Ateista – 2%(1 głos)
Niewierzący – 0%(0 głosów)
Inny – 10%(5 głosów)

Ilość głosów katolików i chrześcijan ewangelicznych jest prawie taka sama. Czytają mnie i katolicy i ewangeliczni po równo. Szczerze mówiąc spodziewałem się większej liczby głosów przy „katolik”, ale cóż. Internet rządzi się swoimi prawami. Zakładam, że każdy świadomie zaznaczył właściwą opcję. Mam nadzieję też, że nie kłamaliście.
Nie to jest tutaj najciekawsze. Najciekawsze jest, że 7 z Was zaznaczyło „protestant” nie zaznaczając „chrześcijanin ewangeliczny”. Co to oznacza?
Ano mniej więcej to, że jak widać, można być protestantem i nie być chrześcijaninem. O ile nie jest to pomyłka ankietowanego to nieźle co?
Jak świadomie wierzący i nowo narodzony chrześcijanin może nie mieć świadomości że nim jest? Między innymi dlatego, że współczesny protestantyzm mało ma już wspólnego z biblijnymi wzorcami kościoła. Teraz rządzi ewangelia sukcesu, ew. ewangelia bez krzyża. Teraz żeby być zbawionym wystarczy na wezwanie pastora podnieść rękę. Niepotrzebna staje się pokuta, wiara w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, prośba o przebaczenie grzechów kierowana do Boga. Teraz organizuje się koncerty zamiast nauczać Słowa Bożego. Kościół coraz bardziej oddala się od Boga i Biblii. Z tych powodów wśród członków zborów zatracana jest świadomość tego kim się na prawdę jest i po co się jest w zborze.
Kościoły zwane protestanckimi obrosły w pychę, zapominając o swoim powołaniu. Od biblijnej nauki ważniejsze stały się tradycja i kodeks zborowy. Najwymowniejszym przykładem jest ubiór pastora(biskupa), który nosi specjalną koszulę z koloratką jak ksiądz! Teraz w kościele baptystów i zielonoświątkowym w Polsce to norma. Czy zwykły ubiór już nie wystarczy?
Powszechne jest też i lubiane nadawanie biskupom tych kościołów specjalnych tytułów. „Naczelny prezbiter” i tak dalej. Po co to? Przecież to tylko buduje pychę tych ludzi. Chyba nie o to chodzi w chrześcijaństwie? Ludzie ci zapewne zapomnieli nakazu biblijnego

Skromność wasza niech będzie wiadoma wszystkim ludziom; Pan blisko jest. List do Filipian 4:5

Nie taki powinien być kościół. W kościele wszyscy powinni być równi a starsi czy pastorzy nie powinni wyróżniać się spośród innych.
Coraz powszechniejsze odchodzenie kościołów od zdrowej biblijnej nauki powoduje właśnie to, że członkowie takich zborów na skutek złego nauczania lub jego braki przesiąkają światową, pustą tradycją. Nic dziwnego, że popadają oni w takie a nie inne zachowanie. Szkoda, bo chrześcijanie powinni wzorować się na Jezusie, który był cichy i pokornego serca. Nigdy nie wynosił się ponad innych. Dlaczego więc chrześcijanie mieli by zachowywać się inaczej? Warto o tym pamiętać zwłaszcza człowiekowi nawróconemu.

Reklamy

15 komentarzy do “Ankieta wyznaniowa – wyniki

 1. pingwin Autor wpisu

  Powiem tak – gdyby nie było różnicy, to ilość głosów na obie z tych opcji była by taka sama. Cierpliwości, dowiesz się po zakończeniu sondy.

 2. stary znajomy

  To, że ja jako protestant oraz ewangeliczny chrześcijanin mam problem z rozróżnieniem, dowodzi tego, że ilość głosów nie była by jednakowa – co innego jest Twoja definicja a co innego jest zrozumienie ankiety przez usera

 3. pingwin Autor wpisu

  A ja uważam, że każdy świadomy chrześcijanin, który poznał trochę różnych kościołów powinien być świadomy różnicy. Jeśli jej nie widzi to musi pilniej przyglądać się doktrynom danego kościoła, a jeszcze bardziej postępowaniu jego członków.

 4. magda

  wiesz ,ze jest różnica w wyrazie ewangeliczny i ewangelikalny?wiesz ,ze istnieje takie rozrózninie?
  Czy brałeś je pod uwagę? Bo zbór do którego należę nie jest ewangeliczny,ale ewangelikalny.Czy brałeś pod uwagę tę ewentualność?

 5. magda

  wg. wikipedii:Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów Reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz, od kilkunastu lat, metodystów.

  Nazwa „ewangelicy” ma na celu uwypuklenie głębokiego zakorzenienia ich wiary w Biblii, a zwłaszcza w Ewangelii, jako jedynym źródle prawdy objawionej. Potwierdzono ją prawnie w 1653 roku, kiedy to założony został Corpus Evangelicorum – ciało reprezentujące protestantów Rzeszy w parlamencie cesarskim.

  Wśród anglikanów jako „ewangelicki” określa się Low Church (Kościół Niski), pozostający w opozycji do wykazującego tendencje prokatolickie High Church (Kościół Wysoki).

  W Polsce nazwę ewangelicki noszą: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany i Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP.

  Pojęcie ewangelicki nie należy mylić z pojęciem ewangelikalny, które odnosi się do tych protestantów, którzy utożsamiają się z teologią i pobożnością ewangelikalną.
  Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangeliczne/chrześcijaństwo ewangelikalne – jest jednym z dwóch wielkich nurtów protestantyzmu (obecnie największym, obok ewangelicyzmu), charakteryzującym się specyficzną pobożnością (duchowością) i określonymi poglądami teologicznymi (oprócz pięciu zasad protestantyzmu przyjmuje także tzw. siedem punktów teologii ewangelikalnej). W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które przyjmują się wśród części protestantów ewangelickich. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem. Wspólnoty ewangelikalne łączy wiara w osobistą relację z Jezusem Chrystusem, podkreślenie ostatecznego autorytetu Pisma Świętego w sprawach wiary i życia, również przede wszystkim szczególny typ duchowości, podkreślający konieczność świadomego osobistego nawrócenia („nowe narodzenie”) do zbawienia człowieka. Ewangelikaliści uznają bezbłędność Biblii, którą nierzadko interpretują dosłownie. Ewangelikalizm jest zazwyczaj utożsamiany z ewangelizacją polegającą na wywołaniu u słuchacza żalu za grzechy oraz przekazaniu mu wiary w przebaczenie grzechów dzięki ofierze Jezusa Chrystusa na krzyżu.
  Choć moim zdaniem jest to różnica czysto formalna,a różnice ogromne są między zborami w jednej denominacji nawet.
  Jeszcze inna uwaga,to nie znam pastora,ani baptystycznego,ani zielonoświątkowego ,który chodziłby w koloratce,ale może się tego nie praktykuje tylko w moich okolicach,nie będę się na ten temat szerzej wypowiadać.
  Poza tym to wiadomo,że generalnie zgadzam się z tobą. Pozdrawiam Magda

 6. joland

  przepraszam, ale jak ja uznając się za protestanta nie jestem w twoich oczach chrześcijaninem to gratuluję Ci wnikliwości.
  Drogi bracie – te pojęcia nie są rozłączne – zawierają siebie nawzajem – jeśli miałeś jakąś tezę przed ustanowieniem ankiety to ją udowodniłeś (ale chyba tylko sobie)

 7. pingwin Autor wpisu

  Właśnie w opisie udowadniam, że oba te pojęcia współcześnie SĄ niestety rozłączne. Nie wiem co tobą kierowało jeśli zaznaczałeś sam „protestant”. Nie do mnie należy ocena twojej wiary. Bóg cię oceni. Ja tylko opieram się na wynikach ankiety.

 8. pingwin Autor wpisu

  Już spieszę z odpowiedzią:
  Ateista to ktoś kto wierzy w nieistnienie Boga, a niewierzący po prostu w nic nie wierzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s