Polacy przestają chodzić na msze

Polskie kościoły pustoszeją w zastraszającym tempie. Obowiązku regularnego uczestniczenia w niedzielnej mszy przestrzega zaledwie 38 proc. katolików, czyli aż o 6 proc. mniej niż rok temu. „Polska” dotarła do wstępnych wyników akcji liczenia wiernych, którą przeprowadziły – jak co roku – wszystkie polskie parafie. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak znaczącego spadku. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który od 30 lat zleca proboszczom policzenie
wiernych, choć odpływ praktykujących był stały, to rocznie wynosił najwyżej 2 proc.”

Trend aktywności katolików jest jednoznaczny w całej Polsce. Kilka do kilkunastu procent mniej Polaków obecnych w dniu „badania” (rok do roku) na mszy budzi niepokój władz kościelnych. I słusznie. Każdy na ich miejscu miałby z tego powodu pewien zgryz.
Przyczyn odejścia Polaków od kościoła jest zapewne wiele. Ale ja wiem na przykładzie swojego życia, że większość odejść spowodowana jest po prostu sytuacją w kościele, a konkretnie postępowaniem kleru. Myślący ludzie analizują to co słyszą w kościele. Nie są jak bydło, którym można wodzić jak się chce.
Z czasem frustracja narasta i odchodzą. Najgorsze jednak w kościele katolickim nie jest to co tam się słyszy, a kontrast pomiędzy tym co mówią panowie w sukienkach, a tym jak żyją. Bardzo rzadko postępują wedle nauk, które głoszą z ambon. To właśnie obłuda kleru jest powodem odejścia – przelania się czary goryczy w sercach szczerych ludzi, którzy „od dziecka” chodzili do kościoła katolickiego.
Szkoda, że ci co odchodzą z katolicyzmu popadają w totalny ateizm, zamiast zwrócić się ku żywemu Bogu, który nie mieszka w kościołach ręką ludzką uczynionych (Dz Ap 7:48; Dz Ap 17:24) i nie potrzebuje „chodzenia” do kościoła do tego aby zbawić grzesznika.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s