Święto Reformacji

Dzisiaj, 31 października przypada rocznica dnia, w którym Marcin Luter (katolicki zakonnik) przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoje 95 tez. Tezy te miały na celu zreformowanie zdegenerowanego już wtedy kościoła katolickiego. Handel odpustami w katolicyźmie przelał u Lutra czarę goryczy i ten powiedział „dosyć tego!”.
Swoją drogą, to ciekawe, że w polskiej Wikipedii temat potraktowany jest bardzo płytko. Dowodem tego jest m.in. przedstawienie tam tylko kilku z 95 tez Lutra. Szatan widać dba o to, żeby ludzie nie dowiedzieli się o tym co bolało zakonnika.
Zgadzam się z poglądem, że Lutrowi nie wszystko wyszło tak jak planował. Zostało mu kilka heretyckich doktryn, ale jedno jest pewne – Bóg aż do dzisiaj, za sprawą Lutra zmienił pół świata przez swoją doskonałą Ewangelię.
Jak już pisałem kiedyś – nie jestem wrogiem katolików, ale nie oznacza to że mam akceptować i wierzyć w wasze doktryny i dogmaty! Katolicka linia obrony na moje zarzuty co do tej religii zawsze jest jedna – znieważyć i oczernić. Wiedzie jedno – mnie to nie zraża! Wiem, że tak samo Jezus cierpiał obelgi i obiecał je tym, którzy w Niego uwierzą.
Zdjęcie zapożyczyłem z Wikipedii

Reklamy

4 komentarze do “Święto Reformacji

 1. zwiastun

  Myślę, że zainteresuje Cię piosenka Jacka Kaczmarskiego, którą z okazji Święta Reformacji odkopał autor blogu „Róbmy swoje!”:

  http://zwiastun.wordpress.com/2009/10/31/swieto-reformacji-piesn-marcina-lutra/

  Pod podanym adresem znajdziesz także dwa artykuły przygotowane specjalnie z okazji Święta Reformacji. Życzę wytrwania w służbie Bogu, zapewniam o modlitwach i sam o nie proszę!

  PS: Na stronie znajdziesz link do „95 tez Lutra” oraz „Tez Heidelberskich” z Debaty, która odbyła się w Heidelbergu w kwietniu 1518 r.

 2. anonim

  „przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoje 95 tez.” on ich nie przybił lecz porozsyłał – -‚

  „nie jestem wrogiem katolików, ale nie oznacza to że mam akceptować i wierzyć w wasze doktryny i dogmaty! ” Doktryny doktrynami, dogmaty dogmatami, ale tu się chyba rozchodzi po prostu o wiarę. Uważasz ,że Bóg katolicki jest inny niż luterański? Doktryny i dogmaty przez wieki układali ludzie – -‚

  Jeżeli chodzi o samą postać Lutra to generalnie go cenię za zdrowe podejście do chrześcijaństwa.

 3. pingwin Autor wpisu

  Mniejsza o to w jaki sposób Luter opublikował swoje tezy. Sposób nie ma znaczenia a bardziej ich treść.
  katolicki bóg jest inny niż prawdziwy Bóg. Co do luterańskiego nie znam dobrze nauk tego kościoła, więc nie będę zabierał głosu.

 4. anonim

  „katolicki bóg jest inny niż prawdziwy Bóg.” ciekawa teza:) Jednak katolik powie ,że jego Bóg jest prawdziwy. I bądź tu mądrym- -‚

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s